YAZ STAJI
ISEAIA

YAZ STAJI

Girne American Universitesi Mühendislik Fakültesi
YAZ STAJI

ISEAIA

Girne American Universitesi Mühendislik Fakültesi
ISEAIA

Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ LABORATUVARLARI

Disiplinler-arası bir bilim ve mühendislik dalı olan Ergonomi (işbilim) veya İnsan Faktörleri Mühendisliği, verimi yüksek ve insanların kolayca ve güvenli bir şekilde kullanabileceği, ürün ve sistemlerin tasarımı ile ilgilenir.

Teknopark bünyesinde halen faaliyette olan Ergonomi Laboratuvarı, Ergonomi ve İş Etüdü derslerini desteklemek, aynı zamanda aynı alanlarda gerek genel projeler gerekse mezuniyet projeleri kapsamında araştırmalar yapmak için kurulmuştur. Ergonomi Laboratuvarı, işletmelerde, kötü çalışma ortamının yarattığı yorgunluk, sağlıksızlık ve rahatsızlık sorunlarını çözmek için mevcut ölçüm cihazlarının yardımıyla analizler yapılarak iyileştirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini amaçlayan lisans ve lisansüstü akademik çalışmalarda kullanılabilmektedir.

Bu amaca yönelik olarak, bu laboratuvar, ergonomi ve iş etüdü alanlarında öğrencilerin eğitim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunarak, geleceğin araştırmacı, yönetici ve mühendislerinin yetişmesine katkıda bulunur. Laboratuvar, çevresel koşulları ve insan kapasitesini ölçmeye yönelik ekipmanlarla, çeşitli iş simülasyonlarının yapılmasına ve analizine olanak veren sistemleri içerecektedir.

Ergonomi ve İş Etüdü laboratuvarımız ayrıca, KKTC’de hiç yapılmamış olan “çocuk ergonomisi” alanında araştırma ve çalışmalar yaparak önemli bir eksikliği gidermeyi de hedeflemektedir. Bu amaçla yapılabilecek çeşitli saha çalışmalarının da desteğiyle KKTC halkının geleceği olan çocuklarımızın daha sağlıklı okul ve oyun ortamlarında büyümeleri için gerekleri önerilerin de geliştirileceği gerçeği, bu laboratuarı daha da gerekli ve önemli kılmaktadır.

Bilgisayar Bütünleşik Üretim Laboratuvarı

Teknopark bünyesinde halen mevcut olmayan ve faaliyete geçirmeyi planladığımız Bilgisayar Bütünleşik Üretim Sistemi laboratuvarı (Computer Integrated Manufacturing–CIM), döner bir üretim bandı çevresinde oluşturulmuş ve bilgisayar ile kontrol edilen:

Ham ve mamul madde için otomatik depolama sistemini,
CNC tezgahları (torna ve freze) ve onlara parça alıp-veren robotları,
Kalite Kontrol ve Montaj istasyonlarını ve sistemin bu ünitelerinin bağımsız veya entegre çalışmasını sağlayan yazılımları da içeren bir sistemdir.

Bilgisayar Bütünleşik Üretim Sistemi Laboratuvarı ile;

Üretim sistemlerinde bilgisayar kullanımı
Bilgisayar programlama ve simülasyon vasıtası ile eğitim,
CNC torna ve freze eğitimi
CAD-CAM eğitimi
Robot ve robotik eğitimi
Otomatik depolama eğitimi
Kalite kontrol eğitimi
Montaj eğitimi
Üretim planlama eğitimi

vb. gibi pek çok eğitim  verilebilmektedir.

Bilgisayar Bütünleşik Üretim Laboratuvarı, Mühendislik Fakültemizin Endüstri Mühendisliği ve ayrıca Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinde ortak laboratuvar olarak kullanılabilir. Diğer  yandan, Bilgisayar, CNC, Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Makina, Makina Ressamlığı, Otomatik Kumanda, Kontrol Teknolojisi, Kalıp, Tesviye vb. branşlarda sanayi-üniversite işbirliği ile sertifika programları uygulaması yapılabilir.

CIM Labaratuarı, dünyanın tanınmış pek çok üniversitesi  ile birlikte Türkiye’deki birçok üniversitede mevcuttur.